FISZBINY PLASTIKOWE CZY STALOWE?

Jaki gorset wybrać?

Fiszbiny stalowe, a fiszbiny plastikowe.

Dlaczego fiszbiny stalowe są takie ważne?

Niezależnie od tego w jakim celu poszukujesz gorsetu nie daj sobie wmówić, że gorset z fiszbinami akrylowymi to to samo co gorset z fiszbinami stalowymi! 

Kiedy "akrylki" zamieszczone są w tunelach na pierwszy rzut oka nie różnią się one znacząco od fiszbin stalowych (są delikatnie węższe). Jednak już po chwili noszenia widzimy, że ulegają one odkształceniu, wyginają się. Następuje wybrzuszenie w niepożądanym kierunku - taki gorset użyjesz raz, może dwa.


rys. różne typy, rodzaje fiszbin

W prawdziwych gorsetach najczęściej znajdziecie stalowe fiszbiny spiralne, które wszyte są w tunele wkoło gorsetu.

Fiszbiny te wykonane są ze stalowych sprężyn spiralnych zmiażdżonych prasą. Wytrzymują większe napięcia, sprężynują dwukierunkowo, co zwiększa wygodę podczas noszenia gorsetu.
Wykorzystuje się je by stworzyć wytrzymałe i mocno podtrzymujące gorsety jednocześnie gwarantujące wygodę podczas długotrwałego noszenia.
Wszystkie fiszbiny spiralne są galwanizowane, aby były odporne na wodę i wilgoć. Teoretycznie mogą być prane w letniej wodzie z delikatnym mydełkiem, ale nie polecamy tej metody czyszczenia, gdyż w większości gorsetów znajdziemy również fiszbiny płaskie (o nich kilka zdań znajdziesz niżej), które nie powinny być moczone.

rys. fiszbiny spiralne

Drugie popularne fiszbiny używane w gorsetach to fiszbiny płaskie.
Fiszbiny te wykonane ze sprężystej stali pokrytej plastikiem i sprężynują tylko w jedną stronę. Z uwagi na to rzadko stosowane są w całości gorsetu, a umieszczane są na tyle gorsetu przy sznurowaniu. Dzięki czemu podtrzymują plecy i wymuszają prostą postawę.
Krańce wykańczane są spiralnymi zaślepkami lub zamaczane są w silikonie, tak aby nie uszkadzały tkaniny gorsetu, ani w żaden sposób nie uwierały i nie raniły ciała.
Fiszbiny stalowe płaskie mogą być czyszczone na sucho w pralni chemicznej, nienależny ich moczyć.
(Gorsety impregnowane są płynem, który sprawia, że przez dłuższy okres nie przyjmują zapachów. Jest to specjalny rodzaj konserwacji który znacznie wydłuża żywotność gorsetowej garderoby.)

rys. fiszbiny płaskie

 

Bardzo ważna jest szerokość, grubość i jakość fiszbin by nie ulegały odkształceniu, ani nie pękały. Współpracujemy tylko i wyłącznie ze szwalniami, które gwarantują wysoką jakość materiałów konstrukcyjnych. Od początku istnienia firmy nigdy nie mieliśmy reklamacji fiszbin z czego jesteśmy niezmiernie dumni.

W bieliźnie, strojach kąpielowych czy tzw. gorsetach buster używa się przeważnie fiszbiny plastikowe, akrylowe.
Są one znacznie cieńsze niż fiszbiny stalowe, przez po dłuższym noszeniu mogą ulec odkształceniom. Nie będą mocno zbierać, trzymać sylwetki więc nie posłużą do tzw. tight lacingu, ani do korygowania naturalnej sylwetki.

Na światowym rynku wiele firm oferuje gorsety z plastikowymi, akrylowymi fiszbinami. Zapewne noszenie tego typu gorsetów jest prostsze i wygodniejsze dla osób początkujących, ale mija się z ideą klasycznego gorsetu i jego funkcją. Niestety dobra jakość gorsetów i materiały z jakich powinny być wykonane są bardzo kosztowne i czasochłonne. „Akrylki” niewątpliwie kuszą atrakcyjniejszą ceną, ale jeśli chcemy osiągnąć piękny efekt lub jesteśmy zdeterminowane do częstego noszenia gorsetu w celu korygowania naturalnej sylwetki warto przemyśleć czy nie jest to fałszywa oszczędność.

Wszystkie fiszbiny niezależnie od swojego typu wszywane są w specjalnie dla nich naszywane tunele, które muszą być bardzo dokładnie wymierzone, skrojone i przeszyte aby zapobiegać przekręcaniu i przesuwaniu się fiszbin podczas noszenia. Ponadto zbyt szeroki, nie dokładny tunel może powodować przetarcia tkaniny i uszkodzenia fiszbin oraz ciała osoby noszącej gorset.

 

rys. zapięcie busk oparte na szerokich stalowych listwach

 

Wewnętrzny wygląd gorsetu:

 

do góry
Sklep internetowy Shoper.pl