FISZBINY PLASTIKOWE CZY STALOWE?

Fiszbiny plastikowe czy fiszbiny Stalowe?

Dlaczego Stalowe Fiszbiny są takie Ważne?

Nie dajcie sobie wmówić że fiszbiny akrylowe są dobre dla początkujących. Zrobią się tzw. "guzy" na żebrach, a gorset założycie 1 może 2 razy.

Poznaj różne typy fiszbin i ich zastosowanie.

 Rysunek1. Różne typy Fiszbin

Stalowe Fiszbiny Płaskie:

Taki właśnie typ usztywnienia jest najczęściej wykorzystywany w prawdziwych gorsetach oraz innych częściach garderoby takich jak np. krynoliny. Fiszbiny są wykonane ze sprężystej stali pokrytej plastikiem ,sprężynującej tylko w jedną stronę. Czasami wykorzystuje się różne szerokość fiszbin płaskich nawet w jednym gorsecie. Dobiera się je tak aby w sposób urozmaicony zapewnić właściwy ucisk i wytrzymałość w poszczególnych jego częściach. Końce wykańczane są spiralnymi zaślepkami lub zamaczane SA w silikonie tak aby nie uszkadzały tkaniny gorsetu ani żaden sposób ni uwierały i nie raniły ciała. Jedyna wada to że gorsety ze spiralnymi metalowymi fiszbinami mogą być tylko czyszczone na sucho w pralni chemicznej.

Fiszbiny stalowe wykorzystywane są w 3 szerokościach , najczęściej używane są te o szerokość 7 mm. Dla dodatkowych wzmocnień wszywa się fiszbiny o szerokości 13 mm mają zastosowanie szczególnie gdy potrzebujemy większy ucisk np. w gorsetach redukujących przeznaczonych do tzw. Tight lacingu oraz dla wzmocnienia Busk / z tyłu/.  Fiszbiny płaskie często powlekane są syntetyczną masą przez co nie powinny być prasowane, wysoka temperatura żelazka może niszczyć ich ochronną powłokę.

Fiszbiny płaskie wszywane są  w specjalnie dla nich naszywane tunele, które muszą być bardzo dokładnie wymierzone, skrojone i przeszyte aby zapobiegać przekręcaniu i przesuwaniu się fiszbin podczas noszenia. Ponadto zbyt szeroki, nie dokładny tunel może powodować przetarcia tkaniny i uszkodzenia fiszbin oraz ciała osoby noszącej gorset.

 

Rysunek 2: Salowe Fiszbiny Płaskie. Specyfikacja: szerokość 7mm, grubości około 1mm, powlekane plastikiem, zakończone zaokrąglonymi nakładkami. Sprężynują w jednym kierunku.

 

Rysunek 3: Salowe Fiszbiny Płaskie. Specyfikacja: szerokość 13mm, grubości około 1mm, powlekane plastikiem, zakończone zaokrąglonymi nakładkami. Sprężynują tylko w jednym kierunku.

 

Stalowe Fiszbiny Spiralne:

Stalowe fiszbiny płaskie bardzo często łączone są z fiszbinami spiralnymi. Taka konstrukcja najczęściej wykorzystywana jest właśnie w gorsetach redukujących które zapewniają większy komfort podczas noszenia. Spiralne fiszbiny wytrzymują większe napięcia, sprężynują dwukierunkowo, co zwiększa również wygodę podczas noszenia gorsetu. Fiszbiny spiralne wykonane są ze stalowych sprężyn spiralnych zmiażdżonych prasą. Wykorzystuje się je by stworzyć bardzo wytrzymałe i mocno podtrzymujące gorsety a jednocześnie zagwarantować wygodę podczas długotrwałego noszenia. Najczęściej znajdziemy je w gorsetach o mocno krągłych kształtach oraz w klasycznych fasonach w okolicach biustu.  Wszystkie Fiszbiny Spiralne są galwanizowane aby były odporne na wodę i wilgoć. Teoretycznie mogą być prane w letniej wodzie z delikatnym mydełkiem ale nie polecamy tej metody czyszczenia gdyż tak jak wspomniano w większości gorsetów łączone są z fiszbinami płaskimi, które nie powinny być prane.

Bardzo ważna jest szerokość , grubość i jakość fiszbin. Tak by nie ulegały odkształceniu ani nie pękały. Prowadzimy sklep ponad 3 lata -mamy ponad 6 tysięcy Klientów - współpracujemy tylko i wyłącznie ze szwalniami, które gwarantują wysoką jakość materiałów konstrukcyjnych- od początku istnienia firmy nigdy nie mieliśmy reklamacji fiszbin z czego jesteśmy niezmiernie dumni.

Rysunek 4. Fiszbiny stalowe spiralne

  

Gorsety impregnowane są płynem -który powoduje że przez dłuższy okres nie przyjmują zapachów. Jest to specjalny rodzaj konserwacji który znacznie wydłuża żywotność-gorsetowej garderoby.

Fiszbiny akrylowe/plastikowe

Taki rodzaj usztywnienia wykorzystywany jest głownie dla lżejszej bielizny busterów /gorsety z grupy modne/, kostiumy kąpielowe. W prawdziwym gorseciarstwie modelującym ciało  i gwarantującym ucisk mogą być wykorzystywane ale w połączeniu z innym typem usztywnienia tj. stalowymi fiszbinami. W kostiumach wymagających bardzo dużą ilość  fiszbin aby zmniejszyć ich masę czasami część fiszbin zastępuje się akrylami lub plastikami. Dostępne są wtedy w 3 szerokościach.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo gorsety modne.. Tak nazwaliśmy garderobę o charakterze bielizny, topów i bluzek zwane powszechnie na świecie Busterami czy Shapperami. Mają one różnorodne fasony,  w tym również tradycyjnych gorsetów.  Gorsety z akrylowymi fiszbinami które nazwaliśmy popularnie Gorsety Modne nie służą jednak do mocnego ściskania ciała tzw. Tight lacingu ani do korygowania naturalnej sylwetki. Regularne noszenie takich gorsetów nie w pływa na redukcję ciała ani nie poprawia naturalnych kształtów.

UWAGA: nie prawda jest że fiszbiny plastikowe są lepsze. Na światowym rynku wiele firm oferuje gorsety ale z Plastikowymi/akrylowymi fiszbinami.  Taki rodzaj usztywnienia nie zapewni nigdy odpowiednio mocnego ucisku ani nie utrzyma idealnie wyprostowanej sylwetki. Warto też wiedzieć lub pamiętać że syntetyczne fiszbiny ulegają odkształceniom, często zdarza się że gorset traci swój idealny fason już po kilku założeniach. Zapewne noszenie tego typu gorsetów jest prostsze i wygodniejsze w noszeniu dla osób początkujących ale mija się z idę klasycznego gorsetu i jego funkcją. Niestety dobra jakość gorsetów i materiały z jakich powinny być wykonane są bardzo kosztowne i czasochłonne. „Akrylki” bo tak potocznie są nazywane gorsety z syntetycznymi fiszbinami niewątpliwie kuszą atrakcyjniejszą ceną, ale jeśli chcemy osiągnąć piękny efekt lub jesteśmy zdeterminowane do częstego noszenia gorsetu w celu korygowania naturalnej sylwetki warto przemyśleć czy nie jest to fałszywa oszczędność.

 Rysunek 5. Fiszbiny syntetyczne, plastikowe akrylowe

 

 Rysunek 6. Zapięcie typu Busk

 

 Tak wygląda prawdziwy gorset w środku:

 

 

do góry
Sklep internetowy Shoper.pl